Přeskočit navigaci
Společnost, politika, kultura, filosofie
5.července 2022
Ještě nejste členem Glos? Zaregistrujte se.
 

Svoboda ve světě. Zahraniční politika demokratických zemí - Michael Novak

Publikován 30.ledna 2005, text čítá cca 6689 slov. 10799 přečtení  |  Přidejte komentář

Pochopení oné myšlenky v pozadí - totiž že svoboda je základní hybnou silou dějin - je podstatou diskuse o Době terorismu. Neboť současně s útokem proti terorismu musíme vytvořit alternativu - pokusit se založit takový stav věcí ve světě, v němž tyranie jsou nahrazeny svobodnými společnostmi. Tento účel objasňuje všechny prostředky, strategie, taktiky a akce užité k jeho naplnění. Protože svobodné společnosti mají sklon jednat jedna s druhou prostřednictvím přesvědčování, nikoli síly.

Není pravdou, že "kdo je pro jednoho teroristou, je pro druhého bojovníkem za svobodu." Terorista je člověk, který svévolně zabíjí bezbranné civilisty k prosazení své politiky, k vynucení souhlasu či dokonce podrobení. Terorismus neusiluje ani v nejmenším o svobodu, ale o kapitulaci před teroristovou vůlí.

Zopakujme a rozveďme, že účelem, k němuž směřují středopravé strany, je svět svobodných společností, v němž mladí muži a ženy požívají důstojnosti, svobody, prosperity a můžou rozvíjet své nadání tak, aby mohli žít s pocitem uspokojení spíše než se záští.

V každém momentě odehrávajících se dějin lze tento účel uskutečnit pouze částečně. Nicméně je to účel, k němuž všechny věci člověka přirozeně spějí. Ke svobodě se vzdělává dlouho, ani nejpokročilejší společnosti se dosud nenaučily všemu, co s sebou přináší.

Právě tento účel musíme mít na paměti v každém okamžiku následující diskuse. Zabít či uvěznit teroristy nestačí. Musíme být též nápomocni při budování svobodných společností, které umožní lidem naplnit své vlohy a touhy. Válka proti teroru musí být doprovázena nejen obrannou, ale též pozitivní agendou.

 << Předchozí: Dynamika svobody << >> Následující: Formování zahraniční politiky >>
1 Gn 4,9 (poznámka překladatele)
2 Tento dokument je dostupný například na http://www.globalpolicy.org/globaliz/politics/blair.htm (poznámka překladatele)
3 Srov. Natan Sharansky, Fear No Evil, New York: PublicAffairs, 1998 (poznámka překladatele)
4 Jan 8,31 (poznámka překladatele)
5 Srov. Mat 22,21 a Luk 20,25 (poznámka překladatele)

Z angličtiny přeložil a poznámkami opatřil Ondřej Ditrych.

Původní, anglickou verzi si můžete přečíst zde: Global Liberty.

Michael Novak - O autorovi Michael Novak

Michael Novak (1933-), významný představitel amerického neokonzervatismu, se narodil v USA jako potomek slovenských přistěhovalců. Po studiích na Stonehill College (obor filosofie a angličtina), Gregoriánské universitě v Římě a Katolické universitě promoval z historie a filosofie náboženství na Harvardu (1966). Následně přednášel na mnoha universitách (Harvardu, Stanfordu a dalších) a roku 1978 se stal stálým výzkumným pracovníkem think-tanku American Enterprise Institute, kde se dodnes zabývá náboženstvím a veřejnou politikou. V letech 1981-1982 zastupoval USA u Komise OSN pro lidská práva v Ženevě, stanul též v čele americké zastupitelské mise při Konferenci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (1986). Z množství jeho publikací byla řada přeložena do češtiny:
Duch demokratického kapitalismu (Praha: Občanský institut, 1992)
Sociální spravedlnost (Praha: Občanský institut, 1993)
Probuzení z nihilismu (Praha: Občanský institut, 1994)
Vyznání katolíka (Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury, 1995)
Filosofie svobody (Praha: Vyšehrad, 1998)
Katolické sociální myšlení a liberální instituce (Praha: Česká křesťanská akademie, 1999)

Roku 2000 získal Michael Novak Řád T.G. Masaryka.

Jak citovat tento textNovak, Michael. Svoboda ve světě. Zahraniční politika demokratických zemí [online]. Přeložil Ondřej Ditrych. Glosy.info, 30.leden 2005. [cit. 5.července 2022].
Dostupné na WWW: <http://glosy.info/texty/svoboda-ve-svete-zahranicni-politika-demokratickych-zemi/>. ISSN 1214-8857.
Klíčová slova
svoboda. islám. terorismus. neokonzervatismus. šíření demokracie. konzervatismus. islamismus. zahraniční politika. mezinárodní společenství.

Diskuse k tématu


Přidat komentář