Přeskočit navigaci
Společnost, politika, kultura, filosofie
1.prosince 2022
Spravujete webové stránky? Obohaťte je obsahem z Glos.
 

V.I.Lenin - Imperialismus, nejvyšší stádium kapitalismu

Diskuse k textu  |  4 příspěvky (1 - 4)
V.I.Lenin sedící

Když bylo na konci 19. století v rámci "Scramble for Africa" dokončeno rozdělení tohoto kontinentu, znamenalo to současně rozdělení celého světa. Epocha imperialismu byla na samém vrcholu. Koloniální panství nejsilnějších světových mocností zaujímaly ohromné prostory. Velká Británie ovládala v roce 1914 území, které by do sebe mateřskou zemi pojalo stokrát. Impérium kontrolované Paříží bylo ve stejné době dvacetkrát větší než metropolitní území. I stále si stěžující Německo vlastnilo říši, jejíž celková rozloha byla šestkrát větší než území císařství v hranicích z roku 1871. Je očividné, jak ohromným dějinným fenoménem imperialismus byl. Není divu, že jeho studiu věnovala pozornost nemalá část intelektuálů. Mezi marxisty se jím ve své knize Imperialismus, nejvyšší stádium kapitalismu vážně zabýval mimo jiné i Vladimír Iljič Lenin.
Imperialismus je podle něj kapitalismus v jedné ze svých nejrozvinutějších fází, ve které se některé jeho dřívější základní charakteristiky mění v pravý opak. Nejmarkantněji je to vidět na případu volného obchodu, který je v imperialistické fázi kapitalismu nahrazen monopoly, jež eliminují malé podniky. Bankovní a průmyslový kapitál zároveň splývají do finančního kapitálu, který přináší největší zisky tehdy, když je vyvezen do málo rozvinutých zemí.


Číst celý text


 bez náhledu 
Anonym (11.1.2009 23:02:51)
Stanisław: Jsi ignorant, jestli nevidíš zásadní rozdíly mezi imperialismem a komunismem tak se vrať do zákldní školy.
Reagovat
ЛЕНИН НАВСЕГДА
Anonym (25.8.2008 15:27:40)
ЛЕНИН БОГ И В ИСТОРИИ ЧЕЛОВЕЧЕСТВА НИКТО ТАК НЕ БЫЛ И ВСЕМ ДО НЕГО КАК ДО ДРУГИХ МИРОВ ВО ВСЕЛЕННОЙ.
Reagovat
Komunismus - nejvyssi stadium imperialismu
Stanisław (28.2.2006 18:19:37)
Nezda se vam, ze komunismus je nejvyssi stadium imperialismu? Koncentrace celeho kapitalu v zemi v rukou jednoho vlastnika - kompartie, zotroceni pracovniku - jedinym zamestnavatelem je stat, jehoz majitelem je kom.strana. Ten komunismus soudruha Lenina se mi zda byt neco takoveho. A Rusko - nezavisle na politickem zrizeni - take vzdy bylo a je dodnes krasnym, vubec ne nejmensim imperialistickym statem.
Reagovat
Neni Lenin jako kritika imperialismu
Samuel (21.1.2005 03:00:29)
Leninova koncepce imperialismus, ktera se opira o (redukcionisticky) ekonomicky determinismus, nepochazi z jeho pera. V podstate okopiroval Hobsona. Je Lenin opravdu objevny v tomto ohledu?
Reagovat