Přeskočit navigaci
Společnost, politika, kultura, filosofie
5.července 2022
Spravujete webové stránky? Obohaťte je obsahem z Glos.
 

Politika v ČR - zprávy, trendy, komentáře

Martin Schlemmer  |  64 příspěvky (48 - 64)
Co se děje na politické scéně v ČR?
Současné téma

Volby 2006 - Programy, kandidáti, aktuality

Rath a Macek - video (viz níže)


 bez náhledu 
Martin Schlemmer Pošta (16.11.2005 11:42:49)
Zdá se, že David Rath naráží na první opozici. Za jeho počínáním stojí sice vláda a Lékařský odborový klub, proti jeho snahám zpolitizovat a ovládnout VZP se však postavila dozorčí rada VZP, na níž Rath příliš nedosáhne, a začínají se ozývat i někteří lékaři. Fakultní nemocnice začínají nahlas klást otázku, ve které oblasti že tedy mají do konce roku šetřit.

Aktuálně: Do sporů zasáhly nemocnice
Aktuálně: Nemocnice omezují péči
Reagovat
Rath úspěšně přebírá VZP
Michal (15.11.2005 13:53:48)
"Doktor, z něhož kape touha po moci jako sliz" (© D.Balšínek) dál bere ztečí VZP a útočí na zdravotnická zařízení z "jiného tábora". Už před svým jmenováním ministrem zdravotnictví se nechal slyšet, že VZP bude muset řešit své problémy, jinak musí ředitelka Jiřina Musílková odstoupit.
Hned po nástupu uvalil na VZP nucenou správu a vláda mu nechává volné ruce (Aktuálně.cz).

O tom, že zájmy politických stran se střetávají (i) ve zdravotnictví, je všeobecně známo. Rath udělal např.bububu i na severomoravskou na ODS napojenou společnost Euromednet vlastnící, resp.ovládající síť nemocnic (Šumperk, Bruntál, Rýmařov, Valašské Meziříčí, Ostrava...).
Viz např.článek Rath donutí zdravotní pojišťovnu škrtat (iHNed):
Vedoucí Rathovy kanceláře Michal Sojka přidává, že peníze se zbytečně utrácejí i v některých regionech - například na severní Moravě.
Tamní nemocniční síť Euromednet využívá systém tak, že překládá své klienty z jednoho ústavu, specializovaného například na srdeční choroby, do jiného se špičkovou neurologií.
Obě nemocnice pak dostanou platbu za vyléčeného pojištěnce a síť tak inkasuje dvojnásobek toho, co by za stejného pacienta dostala fakultní nemocnice, která má neurologii a kardiologii zároveň.
Od poloviny roku 2006 bude podle Ratha možné šetřit i tak, že se neprodlouží smlouvy těm zdravotníkům, jejichž služby bude pojišťovna považovat za zbytečné.
To může postihnout třeba jednotlivá oddělení nemocnic, kterým v polovině příštího roku přestávají platit rámcové dohody, podle kterých jim pojišťovny platily v posledních šesti letech.

O tom, že Euromednet bude (je) jedním z Rathovým cílů, není třeba pochybovat.

Ať žije zpolitizované zdravotnictví!
Reagovat
Vesecká chce důraznější stíhání zločinů komunismu
Martin Schlemmer Pošta (9.11.2005 12:14:23)
Nová nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká chce podle plánu, jejž předložila vládě, důrazněji stíhat zločiny komunismu a zločiny proti lidskosti.
Stíhání takzvaných "starých zločinů" zařadila Vesecká na seznam šesti hlavních úkolů, do kterých se chce v nové funkci pustit. Komunistické zločiny se tak dostaly společně s korupcí, terorismem, finanční kriminalitou a trestnými činy v silniční dopravě či proti zdraví do skupiny prohřešků, na které se má soustředit největší pozornost žalobců.

Program Renáty Vesecké
Aktuálně.cz: Vesecká jmenována, chce trestat činy KSČ
Reagovat
ČSSD dostihla ODS
Martin Schlemmer Pošta (7.11.2005 22:52:49)
Podle volební prognózy, zpracované agenturou Factum Invenio, by se pouze čtyři politické strany dostaly do Poslanecké sněmovny. ODS by pravděpodobně získala 64 mandáty, ČSSD 62 mandáty, KSČM 47 mandátů a KDU-ČSL 27 mandátů (Factum uvádí odchylku 2 mandáty).
Byla by tak možná jedině levicová (ČSSD + KSČM) nebo velká koalice (ODS + ČSSD).

Tisková zpráva
Reagovat
Média vs Jiří Paroubek
Martin Schlemmer Pošta (25.10.2005 18:11:45)
Premiér Jiří Paroubek šroubuje dále svou hypotézu o spiknutí médií proti němu a proti ČSSD. Po nedělní televizní diskusi s M. Topolánkem prohlásil, že televize manipulují diváckým telefonickým hlasováním. ČSSD si hodlá od nynějška nechat provádět protianalýzy diváckých hlasování.

Více: Novinky: Paroubek: divácké ankety jsou skandální manipulací
Reagovat
Ještě ke korupci
Martin Schlemmer Pošta (22.10.2005 09:46:35)
Lidovky: Česko zrušilo návštěvu protikorupčních expertů
PAŘÍŽ 21. října 2005 - Na poslední chvíli zrušily české úřady návštěvu expertního protikorupčního týmu OECD. Takový krok ještě nikdy žádná členská země neudělala. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj vyslovila "vážné znepokojení nad tím, že Česká republika nedostála svým mezinárodním závazkům".
Návštěva, která byla dohodnuta už v únoru, se měla uskutečnit 10. až 14. října. České úřady ji odvolaly 7. října. OECD je v dopise požádala, aby ji stanovily na co nejbližší termín.
Mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun řekl, že návštěvu expertů bylo nutné odložit proto, že některé složky, které jsou členy expertní skupiny, na poslední chvíli odřekly svoji účast. Ministerstvo proto navrhlo kvůli efektivitě odložení návštěvy na pozdější dobu, dodal.


Upřesním, že se jedná o Financial Action Task Force on Money Laundering (FATF), organizaci existující od roku 1989 a přidruženou k OECD.
Reagovat
Korupce v ČR
Martin Schlemmer Pošta (22.10.2005 01:46:51)
Podle indexu vnímání korupce (CPI), zjišťovaném Transparency International je Česká republika korupcí prorostlá.
To, o čem si v zahraničí cvrlikají vrabci na střeše, se u nás jen pomalu otevírá. K řešení tohoto problému povede cesta trnitá.
Upravil/-a Martin Schlemmer 22.10.2005 07:20:12.
Důvod: Neudán
Reagovat
Krejčíř
Martin Schlemmer Pošta (22.10.2005 00:47:48)
Uprchnuvší / záměrně puštěný podnikatel Radovan Krejčíř poskytl dva rozhovory MF DNES. V prvním tvrdí, že si na jaře 2002 od ČSSD (konkrétně od S.Grosse) za 60 milionů Kč koupil místo ministra průmyslu pro poslance Hojdara, prodej Unipetrolu kazašským zájemcům a vliv na Čepro svým lidem.
Citace:
Ty peníze jsem vnímal jako investici z mé strany do budoucna. Pro své zájmy a pro své podnikatelské aktivity.[...]
-Stále používáte výraz "převedli" Čepro. Tím myslíte, zprivatizovali a v soutěži prodali vám?
-Ano, čistá privatizace.

-Čistá? Předem zmanipulovaná.
-Taková byla naše dohoda.

-Ale to je nestandardní.
-Mně nepřišlo, že je to nestandardní. Mně to přišlo z pohledu zkušeností některých mých obchodních partnerů jako standardní postup ze strany sociální demokracie.

V rozhovoru zmiňuje i zkorumpované vysoce postavené policisty.
V druhém interview mluví o svém útěku / odchodu ze své vily. Policisté podle něj hledali originál směnky, kterou podepsal S.Gross a státní zástupce Jaroslav Dolejší to pak narafičil tak, aby to vypadalo, že utekl, a aby jej mohli při útěku zastřelit.
iDnes: Krejčíř: Půjčil jsem miliony ČSSD (20.10.) (První rozhovor s Krejčířem - o směnce a korupci)
iDnes: Krejčíř: Z vily jsem neutekl, nechali mě jít (21.10.) (Druhý rozhovor s Krejčířem - o domovní prohlídce a žalobci Dolejším)

ČSSD kontruje mediálním protiútokem. Krejčíř lhal, protože v červnu 2002 učinil čestné prohlášení, že Jakub Konečný, zprostředkovatel úplatku, mu nic nedluží.
Také vám to přijde jako protiargument slabé?!
iDnes: Bublan: Krejčíř lhal. Jde jen o to, komu (21.10.)
Brání se i žalobce Dolejší. Krejčíř se mu chce pomstít za to, že proti němu vede vyšetřování. Jeho argumentace je však žalostná.
iDnes: Žalobce Dolejší: Krejčíř se mi chce pomstít (21.10.)
Reagovat
Telička
Martin Schlemmer Pošta (22.10.2005 00:40:02)
Po odstoupení Martina Jahna se Jiří Paroubek pro pražskou kandidátku snažil ulovit další rybu - Pavla Teličku, dřívějšího EU-vyjednavače přístupových podmínek za ČR, později "pomocného komisaře" zdraví a ochrany spotřebitele, nyní bruselského lobbistu. Telička je zkušený diplomat a podařilo se mu vymanit se z udice - na nabídku toho času nereflektuje.

iHNed: Na premiérovu nabídku nyní nereflektuji, říká Telička (18.10.)

Proč ČSSD nehledá pražského volebního leadera ve vlastních řadách?
Reagovat
K chřipce
Martin Schlemmer Pošta (15.10.2005 14:17:48)
Jsme svědky a obětmi obrovské mediální masáže, nazvané "Chřipka - odevzdejte své peníze farmaceutickým firmám". Pandemie chřipky Českou republiku přepadla již v roce 2004, ovšem pouze mediálně (všimněte si dat článků).
Letos se vše opakuje, a protože loni masáž moc nefungovala, přidali jsme do mediálního mixu novou komponentu: ptačí chřipku.
Je neuvěřitelné, jak dychtivě se tématu zmocnila média. České noviny, vlajková loď ČTK, zřídily speciální rubriku "Ptačí chřipka". MF Dnes píše o "smrtícím viru ptačí chřipky", Lidové noviny o smrtelné ptačí chřipce, podle Práva je "ptačí chřipka už za dveřmi".
Naočkujme obyvatelstvu strach, pak jím lze dobře manipulovat.

Dobrý, tj.neemotivní a strohý popis ptačí chřipky nabízí Světová zdravotnická organizace:
WHO: Avian Influenza
WHO: Avian Influenza - Frequently Asked Questions

O medicínských možnostech obrany píše časopis Nature:
Nature: Avian flu special: What's in the medicine cabinet?
A zároveň varuje před zneužíváním léku Tamiflu (česká státní správa se za cca 1 mld. Kč zásobila 890 000 baleními) a spoléháním jen na něj, neboť to může přimět virus k tomu, že si vytvoří částečnou resistenci.
Researchers call for more bird flu drugs
Reagovat
Kdo ovládá české zdravotnictví?
Martin Schlemmer Pošta (15.10.2005 13:39:09)
Otázka za 1 000 000 000 Kč (slovy "jednu miliardu" - jedná se o přibližný údaj):
Kdo ovládá české zdravotnictví?

a) Ministr zdravotnictví (ať už jím právě je kdokoliv)?
b) Prezident ČLK (ať už jím právě je kdokoliv; přičemž posledních 7 let je jím stále týž kdokoliv)?
c) Pojišťovny (nebo Pojišťovna)?

Omyl, žádná varianta není správná. České zdravotnictví ovládají farmaceutické koncerny. Letos si šťavnaté sousto utrhla Hoffmann-La Roche Inc.

Viz:
ZDN: Lék proti pandemii stál 290 miliónů, respektive MZČR: Nákup antivirotika TAMIFLU
ČN: Česko koupí dalších 600.000 balení léku proti ptačí chřipce
Upravil/-a Martin Schlemmer 15.10.2005 14:21:08.
Důvod: Odkaz na Roche
Reagovat
Martin Jahn nepovede pražskou ČSSD do voleb
Martin Schlemmer Pošta (14.10.2005 15:10:52)
Po velkém halo okolo kandidatury bezpartajního vicepremiéra pro ekonomiku Martina Jahna v parlamentních volbách 2006 za ČSSD, který měl vést pražskou kandidátku, zůstaly jen novinové články. Martin Jahn se zatím otevřeně nevyjádřil, je ale velmi pravděpodobné, že jej odradil poslední vývoj v koalici a v ČSSD - silové prosazení rigidního pracovního zákoníku a příklon ke KSČM.

Samotné Jahnovo působení ve vládě bylo členy a voliči ČSSD vnímáno jako kontroverzní. Nominálně kopal za ČSSD, ideově se však přibližoval programu třetí cesty a "Nové levice", což je směr, jakým se ČSSD (zatím?) nedokázala vydat.
Martin Jahn vedl skupinu, pracující na dokumentu Strategie hospodářského růstu, který, vycházeje z doporučení OECD a eurounijní Lisabonské strategie, definoval hospodářské priority ČR do roku 2013.

ČT24: ČSSD povede v Praze do voleb nestraník Jahn (10.9.2005)
HN: Martin Jahn: Zákoník práce a mých pět návrhů (12.10.2005)
HN: Martin Jahn nebude pražským lídrem ČSSD (14.10.2005)

Strategie hospodářského růstu ČR - internetové stránky
Strategie hospodářského růstu - dokument (PDF)
Martin Jahn: Pět pilířů ekonomiky - V silách České republiky je dosáhnout v roce 2013 průměru unie
Reagovat
Je "politická arogance" stereotyp?
Martin Schlemmer Pošta (10.10.2005 20:10:10)
Nebo se zakládá na pravdě? A je arogance nakažlivá? Může se přenést z pána na kmána?

iDnes: Premiérovi řidiči zavinili nehodu, jeli bezohledně (7.10.05)
"Na silnici byly ještě zbytky ranní mlhy. Všiml jsem si, že auta přede mnou náhle začínají brzdit a uhýbat na stranu. Na poslední chvíli jsem uhnul také," říká Vít Strouhal.
"Prostředkem silnice se vyřítily tři nebo čtyři limuzíny s malými blikajícími majáčky. Jely snad stopadesátkou," popisuje Strouhal.
Povolená rychlost je tam 90 kilometrů za hodinu jako na každé jiné okresní silnici. Když Strouhal dobrzdil s vypětím sil svůj vůz, narazil do něj zezadu jiný řidič, který nebyl tak pohotový. I do něj narazilo další auto. [...]
Řidiči tří nabouraných vozů se snažili policistům vysvětlit, co se na cestě před nehodou stalo.
"Řekli, že je to nezajímá, že nebudou někde pátrat po vládních šoférech...," říká Petr Gaidečka, řidič prostředního vozu, který má nabouraný předek auta i jeho zadní část.
Za nehodu zaplatil pokutu pět set korun, stejně jako řidič, který naboural zezadu do něj. "Policisté mi řekli, že by to mohlo být klidně i víc, ale že jsou rádi, když se nehoda vzhledem k okolnostem obešla bez zraněných či mrtvých," říká Petr Gaidečka.
Řidiči limuzin čekající na vyfárání premiéra Paroubka z dolu odmítli k jízdě na letiště cokoli říci. "Nemáme čas se dívat do zpětného zrcátka," řekl jeden z řidičů.


iDnes: Policie: Paroubkovi řidiči za nehodu na Moravě nemůžou (8.10.05)
Čtvrteční nehodu v Petřvaldě na Novojičínsku, kterou podle svědků způsobila bezohledná jízda kolony premiéra Jiřího Paroubka, policie během jediného dne uzavřela s očekávaným výsledkem: řidiči vládních limuzín vůbec za nic nemůžou.
"Naši policisté vyhodnotili nehodu tří vozidel jako zaviněnou jejich řidiči, kteří nedodrželi bezpečnou vzdálenost," říká mluvčí novojičínské policie Miroslava Šálková.


Triviální otázka: Byla by se ta nehoda stala, kdyby premiérská kolona nejela kolem, nebo jela a dodržovala, řekněme, slušnou (když už ne předepsanou) rychlost?
Upravil/-a Martin Schlemmer 10.10.2005 20:12:17.
Důvod: Přidána data zpráv
Reagovat
Přibližují se ČSSD a KSČM?
Martin Schlemmer Pošta (10.10.2005 16:04:11)
Jiří Paroubek přinejmenším rétoricky komunistům jistě imponuje.
Viz například jeho obrana během kauzy CzechTek:
"Toto jádro tvoří nebezpečně posedlí lidé s anarchistickými sklony, přitom mezinárodně propojení. Provokují masivní, alkoholem a drogami přiživované silácké demonstrace proti pokojné společnosti (i když ty jsou spojené například i s emocemi vyznavačů tvrdého rocku). [...]
To není hudební nadšení, ale spíše se to podobá rizikovým adrenalinovým aktivitám, které s pomocí alkoholu i drog dokáží vytvářet nebezpečné situace pro své okolí včetně dalších tisíců mladých, kteří přicházejí s nejlepší vůlí se bavit. K tomu připojme terorizování obyvatelstva hlukem, špínou a dalšími útrapami, a to v celém okruhu sousedících obcí, jimiž tyto karavany projíždějí, a o těch v přímém sousedství nemluvě.
Přitom nutno také počítat s narušováním životního prostředí, i elementární hygieny, rizika šíření AIDS, žloutenky, salmonely atd. až po zamoření celých lokalit odpadky. Těchto zkušeností je v mnoha našich obcích více než dost.
Cožpak všichni tito naši spoluobčané nemají právo na spánek, výchovu dětí a bezpečí?
Socdem.info: Jiří Paroubek: Technaři nejsou tančící děti, ale nebezpeční lidé

Nebo vyjádření o médiích, jež je nutno zkrotit:
"Osmdesát procent médií je proti nám. My ani tak nevedeme válku s Topolánky a s Kalousky, protože ti na nás nestačí. Proti nám vedou válku Steigerwaldové, Mášové a jim podobní. Redaktoři České televize, kteří si pletou veřejnoprávní vlastnictví České televize se svým vlastnictvím. Já od nich očekávám korektnost. Korektnost, ne to, že nás budou milovat. Korektnost. A také říkám, že v příštím volebním období bude jeden z prvních zákonů, který uděláme, tiskový zákon, mediální zákon, který tuto zemi vyvede z tzv. balkánského pojetí, kdy si každý může dělat co chce bez odpovědnosti, k pojetí médií, které jsou v západní Evropě. Takže, 80% médií je proti nám. Je to, samozřejmě, těžký boj."
Záznam vystoupení předsedy vlády ČR a místopředsedy ČSSD Jiřího Paroubka na 3. zasedání ÚVV ČSSD, 24. 9. 2005

Z ČSSD odstoupil Stanislav Gross, KSČM vyměnila předsedu, obě strany spolu hlasují v parlamentu (což ale není žádná novina, komunistické hlasy se již častěji hodily každému), premiér Paroubek učinil v září onen obrat, kdy nejdříve hrozil rozbít koalici kvůli požadavku vytvořit parlamentní vyšetřovací komisi ke kauze Unipetrol, aby se o týden později "dohodl s M.Grebeníčkem," že komise bude.
V nedávném (i z jiných důvodů zajímavém) rozhovoru s R.Kalenskou pro LN se J.Paroubek vyjadřuje o možné povolební spolupráci s komunisty:
"Já v politice neznám žádného tichého partnera. Buďto je to vládní partner - a já jsem řekl stokrát a teď to zopakuju po sto prvé, že vládní spolupráce po těch příštích volbách mezi sociální demokracií a komunisty nepřipadá v úvahu. [...]
Já jsem také řekl své jasné představy o tom, co by komunistická strana měla udělat, aby ta spolupráce připadala v úvahu. Pokud jde například o to, aby se důsledně a jednou provždy vypořádala s minulostí, tak to vidím jako naprosto nezbytnou věc. Prvořadé jsou i určité změny v oblasti zahraniční politiky a v oblasti fiskální politiky je to naprostá rozpočtová kázeň.[...]
Komunisté projevili velkou soudnost, protože oni vědí, že společnost není zralá ani k tomu, aby oni byli členy vlády. Takže ústy svého nového předsedy Filipa vyjádřili zájem podpořit menšinovou vládu ČSSD. Oni nehovoří o své vládní účasti. Oni nedávají tento požadavek v případě, že budou mít obě levicové strany většinu mandátů. A to svědčí o jejich větší zralosti, než jakou vidíme například u antikomunistických a komunistožroutských útoků ODS."
LN: Zákaz komunistů? Politická stupidita

Zajímavá je především pasáž: "oni [komunisté] vědí, že společnost není zralá ani k tomu, aby oni byli členy vlády." Takže se jedná o vlastnost společnosti, nikoliv komunistické strany?

Každopádně jsme svědky dlouhodobé hry mezi špičkami ČSSD a KSČM, která, zdá se, má vést k legitimizaci KSČM jako systémové strany. Podaří-li se to, těžko odhadnout. Struktura členů a voličů KSČM však napovídá tomu, že tato strana má k tomu, aby se zapojila běžným způsobem do fungování politického systému, daleko.
Protestní voliči a členové, jimž strana poskytuje jistotu v pro ně turbulentních časech nepochopitelných změn, s takovým vývojem nebudou zcela jistě souhlasit.
K tématu viz Analýza KSČM pro XXXI. sjezd ČSSD.
Reagovat
Lidé vnímají ODS jako arogantní stranu
Martin Schlemmer Pošta (3.10.2005 20:05:25)
MF Dnes získala 29.9. výsledky výzkumu zadaného ODS, podle kterého strana působí na lidi arogantně a agresivně.
iDnes: ODS je arogantní, řekla straně část voličů

Zajímalo by mne:
- co zjistil průzkum o euroskepticismu ODS a postoji jejich (potenciálních) voličů k EU
- jestli byli redaktoři J.Šídlo a V.Dolejší tak šikovní, nebo jestli část výsledků někdo z ODS záměrně vypustil (což se koneckonců nevylučuje)
Reagovat
ČR, ohrožení chudobou a sociální stát
Martin Schlemmer Pošta (3.10.2005 19:27:47)
Eurostat vydal v druhé polovině září zprávu Income poverty and social exclusion in the EU25. V něm sledoval 18 statistických hodnot vyjadřujících tzv.míru sociální soudržnosti, jednou z nichž je ukazatel ohrožení chudobou. Eurostat stanovil práh ohrožení chudobou (tzv.relativní chudobu) na 60% národního vyrovnaného mediánového příjmu, což v ČR znamená příjem po sociálních transferech (penze, dávky, kompenzace) cca 7000 Kč na osobu.
V tomto ukazateli ČR zabodovala, vykázala totiž ze všech zemí nejmenší podíl obyvatel ohrožených chudobou - asi 8,1%. Tuto informaci také v titulku i v článku vyzdvihla zpráva ČTK a jelikož české deníky rády přebírají, objevila se zpráva podobného vyznění ve všech denících.
Studie Eurostatu však přinesla další zajímavé ukazatele, které by bylo škoda nechat zapadnout.

1. ČR je země s velmi nivelizovanými příjmy
- Poměr S80/S20
Poměr S80/S20 znázorňuje poměr příjmu nejbohatších 20% obyvatel k příjmům nejchudších 20%. Průměr EU je 4,6, poměr S80/S20 v ČR je třetí nejnižší - cca 3,7 (nivelizovanější rozložení příjmů má Maďarsko a Slovinsko).
- Míra ohrožení chudobou (At-risk-of-poverty gap)
Tento ukazatel vyjadřuje závažnost relativní chudoby - jak hluboko se nachází lidé pod hranicí ohrožení chudobou, aneb jak moc chudí jsou chudí.
Průměr EU jsou 22%, což znamená, že polovina lidí ohrožených chudobou se nachází pod (100 - 22 = ) 78% hranice relativní chudoby, mají tedy (78% x 60% = ) 47% mediánového příjmu.
Průměr ČR je nejnižší v EU - 15%. Řečeno jinými slovy: chudí v ČR jsou relativně bohatší než chudí v EU.

2. ČR vynakládá velké prostředky na zmírnění příjmových rozdílů
Oněch 8% obyvatel ohrožených chudobou je číslo získané až po započtení sociálních transferů (dávek, přídavků). Bez nich by bylo v ČR chudobou ohroženo 21% obyvatel.
Sociální transfery tedy redukují počet ohrožených chudobou o více než 60%, což je třetí největší číslo v EU (před ČR je Dánsko a Švédsko).

3. Chudobou jsou ohroženy více ženy než muži
Tyto tabulky nejsou zahrnuty do tiskové zprávy Eurostatu, proto je asi žádné noviny necitují. Pravdou však je, že chudobou je v ČR ohroženo 9% žen a 7% mužů.

Odkazy:
Income poverty and social exclusion in the EU25 - Issue number 13/2005

ČN: Eurostat: V EU hrozí chudoba nejvíce Slovákům, nejméně Čechům
Novinky: Chudoba hrozí v EU nejvíce Slovákům, Čechům ne
iDnes: Chudoba v EU hrozí nejvíc Slovákům, nejméně Čechům
iHNed: Podle Eurostatu je u nás "chudých" nejméně v Evropě
Upravil/-a Martin Schlemmer 3.10.2005 20:10:24.
Důvod: Překlep, překlad
Reagovat
Unipetrol, PKN Orlen a Agrofert
Martin Schlemmer Pošta (2.10.2005 13:57:26)
Běžný člověk nemá téměř šanci rozeznat ve víru mediálního spinu a křížících se zájmů různých skupin, co se děje a o co se ve skutečnosti hraje.

Fakta:
4/2004 - česká vláda přiklepla holding Unipetrol polské firmě PKN Orlen (jednalo se o druhý pokus o privatizace, během prvního v letech 2001-02 byl Unipetrol za 371 mil.euro přiklepnut Agrofertu A.Babiše, ten však od smlouvy posléze odstoupil poté, co se neúspěšně snažil ex post vyjednat výhodnější podmínky nebo nižší cenu)
8/2005 - polský deník Rceczpospolita zveřejňuje informaci, podle které se Orlen zavázal výhodně prodat Agrofertu části Unipetrolu výměnou za to, že Agrofert, lapidárně řečeno, zapojí své kontakty a zajistí vítězství Orlenu v privatizaci
Orlen měl prodat tyto části:
• 50% spol. Agrobohemie za 12,121 mil euro
• 38,79% spol. Aliachem za 6,06 mil euro
• 100% spol. Kaučuk za 57,88 mil euro
• 60% spol. Paramo za 3,62 mil euro
• 40% spol. Chemopetrol za 23,33 mil euro
Nové vedení Orlenu (přišlo v 2Q/2004) však dalo najevo, že raději zaplatí pokutu za nedodržení smlouvy (75 mil.euro), než aby rentabilní části Unipetrolu prodalo, a podává trestní oznámení kvůli nevýhodným smlouvám.
Krakowská prokuratura ohlašuje, že hodlá vyslechnout i české politiky, do záležitosti se vkládá i polská parlamentní vyšetřovací komise.

30.8.2005 - Televizní kanál Nova vysílá reportáž, na které polský lobbista Jacek Spyra tvrdí, že Stanislav Gross dostával úplatky od Andřeje Babiše.
první polovina 9/2005 - ČSSD i KSČM odmítají zřízení parlamentní vyšetřovací komise ke kauze Unipetrol, premiér Paroubek obviňuje KDU-ČSL z rozbíjení koalice po neúspěšném hlasování, v němž se křesťanští a občanští demokraté neúspěšně snaží prosadit vznik komise
24.9.2005 - Stanislav Gross oznamuje, že odchází na čas z vrcholové politiky, protože se proti němu rozjela mediální kampaň
30.9.2005 - J.Paroubek a předseda KSČM Miroslav Grebeníček se sjednocují na tom, že parlamentní vyšetřovací komise vznikne

Odkazy:
ČN: Aféra kolem privatizace Unipetrolu zasahuje i do Polska (přehled událostí od 4/2004 do 9/2005)
iDnes: ODS chce vyšetřovací komisi kvůli korupci (5.9.05)
BBC: PKN má za podíl v Unipetrolu zaplatit o 1,6 miliardy víc (15.9.05)
iDnes: Paroubek pohrozil lidovcům koncem koalice (21.9.2005)
ČT24: Spyra na nahrávkách tvrdí, že úplatky bral i Paroubek či Kalousek (22.9.05)
BBC: Unipetrol: premiér pojmenoval strůjce údajné kampaně (23.9.05)
Novinky.cz: Stanislav Gross odstupuje z čela ČSSD (24.9.05)
iHNed: Koalice zatím trvá, ČSSD ale žádá od KDU-ČSL loajalitu k vládě (26.9.05)
BBC: Sobotka odmítá závěry polské komise o Unipetrolu (27.9.05)
BBC: Grebeníček a Paroubek souhlasí s komisí k Unipetrolu (30.9.05)

Zahraniční ohlasy
Gazeta.pl: Polski lobbysta zatrzęsie czeską polityką? (31.8.05)
Gazeta.pl: Były czeski premier oskarża polskiego lobbystę (31.8.05)
Gazeta.pl: Czy i ile Orlen zapłaci odszkodowania? (13.9.05) (obsahuje i krátký rozhovor s A.Babišem)
Gazeta.pl: PKN Orlen dopłaci ok. 220 mln zł za czeski Unipetrol (16.9.05)
Gazeta.pl: Agrofert fires 30-day warning shot over PKN Orlen's bow (22.9.05)
Gazeta.pl: Rosyjska ropa od PKN Orlen dla Unipetrolu (30.9.05)
+ Všechny články o kauze Unipetrol na Gazeta.pl

Otázky:
Jaké jsou vazby Andreje Babiše na ČSSD, případně na ostatní politické strany?
Proč odstoupil Stanislav Gross tak rychle, když dříve několikrát prokázal, že má v takovýchto situacích hroší kůži? Kryje někoho? Potřebuje prostě zmizet?
Co sleduje Jiří Paroubek? Proč nejdříve balancoval na hraně rozbití koalice, aby se o týden později domluvil s extremistickou opoziční stranou na zřízení parlamentní komise?
Kdo stojí za vypuštěním informace o korupci na Úřadu vlády, o úplatcích Stanislava Grosse, Jiřího Paroubka a Miroslava Kalouska? Je to český (Setuza?), polský (Orlen?) nebo jiný hráč?
Reagovat
<< < > >>