Přeskočit navigaci
Společnost, politika, kultura, filosofie
4.prosince 2020
Spravujete webové stránky? Obohaťte je obsahem z Glos.

Katrina na Glosách

Zuzana Marie Kostićová  |  8 příspěvků (5 - 8)
Největší hurikán v dějinách USA
Katrina na Glosách: mimořádná stránka o ničivém hurikánu

Většina z nás měla v podstatě z Katriny legraci. Jak jsem si ověřila už mnohokrát, Češi mají velice specifickou národní vlastnost, a totiž pocit, že se jim nemůže vůbec nic stát. První zprávy o tom, že se na nás něco řítí, většina z nás obdržela ve čtvrtek večer nebo v pátek ráno. Význam, jaký jsme těmto varováním přikládali, dobře ilustruje fakt, že většina mezinárodních studentů v noci z pátku na sobotu vytloukala bary ve Francouzské čtvrti. Mě nevyjímaje. Na pátek večer byla naplánovaná v univerzitním kampusu velká párty, a protože cedule s pozváním hlásala, že bude jídlo zadarmo, přišlo skutečně hodně lidí. Zatímco se jedlo a tancovalo (a nepilo - v kampusu je alkohol totiž přísně zakázán), obcházel lidi nenápadný pán z rektorátu a taktně upozorňoval, že na nás jde hurikán Katrina a že bychom se měli připravit na případnou evakuaci a sbalit si zavazadlo s věcmi tak zhruba na tři dny...

Číst celý text

bez náhledu 
Antiamerikanismus
Zuzana Marie Kostićová Pošta (3.10.2005 03:11:17)
Myslím, že ne, Martine. Američanům se často vyčítá, že jsou líní, zajímá je jen koukání na televizi, požírání hamburgerů a pití coca-coly. Že jsou to lidi, co se nezajímají o svět kolem sebe, ženou se jen za penězmi a za kariérou. Tohle pro mně prostě padlo (v globálním měřítku - takových jednotlivců tu bude asi poměrně dost). Americká zahraniční politika a sympatie/nesympatie k jejich vládě jsou samozřejmě jiné otázky.
Reagovat
Příspěvek byl smazán
Anonym (3.10.2005 03:09:02)
Tento příspěvek smazal/-a Zuzana Marie Kostićová 3.10.2005 03:10:44.
Důvod: Oprava příspěvku.
Reagovat
Martin Schlemmer Pošta (2.10.2005 23:27:03)
Skutečně velmi zajímavé povídání. Jsem rád, že jsi vyvázla v pořádku.
Ať to zní jakkoliv cynicky, každá katastrofe nese silný politický potenciál (respektive obecněji potenciál oblíbenosti). Ten se G.W.Bushovi podle všeho podařilo beze zbytku promrhat, což je poměrně zvláštní v porovnání s tím, jak dynamickou a akční image budoval dosud.
Viz například
Now they tell us
How Bush blew it

Katrina rozpoutala i diskusi o latentním rasismu novinářů a o rozevřených sociálních nůžkách v americké společnosti. Kromě debaty na Britských listech nás však ta první část minula a druhá zajímá jen několik málo lidí.
Co mne asi nejvíc zaujalo na tvém vyprávění, je závěr.
Nikdo z nás nezapomene na laskavost, s jakou jsme se v Arkansasu setkali, na ochotu, obětavost a pochopení, kterého se nám tam dostalo. Něco takového asi nelze nikdy oplatit, i tak jsme ale všichni velice dlužní Američanům a jejich neuvěřitelné povaze a pozitivnímu přístupu. Fakt, že většina z nás odjížděla z Evropy s antiamerickými předsudky, je v tomto světle velmi zahanbující. Velmi, velmi zahanbující.

Není to, co nazýváš "neuvěřitelná povaha" lidskou solidaritou tváří v tvář ohromné katastrofě, kterou by ukázala většina národů na světě?
Evropský antiamerikanismus a předsudky obecně (obzvláště vztahované na 250 milionů lidí) jsou zcela jiná kapitola .. :-)
Reagovat
Zuzana Marie Kostićová Pošta (1.10.2005 22:09:25)
Hurikán stál USA desítky životů, miliony dolarů a pošramotil pověst prezidenta Bushe. Jsou tací, co se domnívají, že evakuace byla provedena špatně, jiní tvrdí, že hrůzný dopad hurikánu se dal očekávat a je vinou politiků, že už dávno neučinili příslušná opatření na ochranu New Orleans. Co si o tom všem myslíte vy?
Reagovat