Přeskočit navigaci
Společnost, politika, kultura, filosofie
1.prosince 2022
Spravujete webové stránky? Obohaťte je obsahem z Glos.
 

Francie a Hitler 1933-1935. Na cestě k appeasementu

Diskuse k textu  |  1 příspěvek (1 - 1)
Adolf Hitler a Pierre Laval

Koncem března 1935 se třetí francouzská republika v soupeření s nacionálněsocialistickým Německem nacházela na vrcholu své politické nemohoucnosti. Hlavní téma evropské diplomacie od počátku třicátých let, otázka řízeného a jednotného odzbrojení jako prostředku k zajištění míru v Evropě, bylo kvůli posilování německé vojenské moci definitivně pohřbeno. A co více - německé rozhodnutí z března 1935 ukázalo, že Francie je ochotna přijmout zjevné porušení versailleské smlouvy.

Co zapříčinilo ztrátu síly francouzské diplomacie? Proč se třetí republice nepovedlo prosadit své bezpečnostní zájmy proti diktátorskému Německu, které v Evropě sotva vyvolávalo sympatie? Tyto otázky nemohou být zodpovězeny jen poukazem na hospodářskou depresi a politicko - morální krizi ve Francii. Francouzská politika vůči nacionálněsocialistickému Německu se navíc v žádném případě nevyznačovala jednoznačnou ztrátou účinných prostředků.

Jejím základním problémem bylo to, že byla utvářena mnoha náhodami a širokou škálou osobností, že se při jejím utváření střetlo mnoho taktik, koncepcí a strategií. Při zachování stejných společenských podmínek se třetí republika mezi roky 1933 a 1935 pokusila o tři rozdílné, zcela si odporující zahraničněpolitické koncepce. Byla jimi Daladierova politika ambivalence, Barthouova politika síly a Lavalova politika začínajícího appeasementu.


Číst celý text


 bez náhledu 
Preventivni valka
Stanisław (20.2.2006 11:57:44)
V roce 1933 Piłsudski a v roce 1936 Beck navrhovali preventivni valku proti Hitlerovu Nemecku - Francie, Ceskoslovensko a Polsko mely dohromady dost sil, aby Hitlera svrhly, a nebylo treba do toho zatahovat bolsevicke Rusko. Bohuzel, nasi politikove nenasli partnery ve Francii, a v Ceskoslovensku vubec ne. Skoda. Cena za porazeni nacistickeho Nemecka se tak mnohonasobne zvedla, a z teto trojce ji zaplatilo hlavne Polsko - mozna, ze Francie a Ceskoslovensko uz tehdy pocitaly, ze se s Hitlerem nejak dohodnou a preziji WWII bez vetsich strat?
Reagovat