Přeskočit navigaci
Společnost, politika, kultura, filosofie
18.ledna 2022
Spravujete webové stránky? Obohaťte je obsahem z Glos.
 

Dan Brown a jeho Šifra mistra Leonarda a jiné knihy

Dominika Benešová  |  62 příspěvky (13 - 62)
Pravda nebo vymyšlená povídka


 bez náhledu 
Beránek - Lenka Procházková
Petra Pošta (24.11.2006 22:03:33)
Myslím, že mnohem lépe a kvalitněji je biblické téma zpracované v knize Beránek od Lenky Procházkové. Kdo četl pozorně Nový (ale i Starý) zákon nebo i jiné prameny, mnohé na této knize ocení. Pro dnešního člověka je na tomto románu hlavně lákavá opravdová "uvěřitelnost". Nezřídka si při čtení uvědomíte, že takto to skutečně mohlo být a donutí vás to k zamyšlení...
Reagovat
bublina (2.11.2006 12:29:11)
tu knihu jsem četla, dokonce jsem na filmu byla i v kině, a nutno říct, že řada věcí, které jsou v této knize zachyceny je pravda - alespoň dle mého názoru. Jsou tam nepřesnosti co do dat atd, nicméně základ je pravdixxx: tu knihu jsem četla, dokonce jsem na filmu byla i v kině, a nutno říct, že řada věcí, které jsou v této knize zachyceny je pravda - alespoň dle mého názoru. Jsou tam nepřesnosti co do dat atd, nicméně základ je pravdivý. Jako studentka teologie bych s tím souhlasit neměla, ale bohužel... snad právě proto, že studuji teologii mi mnoho věcí dochází, co je a nemělo by být... V souvislosti s tím odkazuji na další výbornou knihu "Poslední temlář", která vypovídá mnohé, co bylo řečeno v Šifře, a i to, co v Šifře nebylo.
Reagovat
nutne prosim:-)
terina (21.10.2006 19:42:20)
je mozna aby mi nekdo poslal do mailu rozsahly obsah?mail je berakovatvseznam.cz dekuju moc
Reagovat
Příspěvek byl smazán
standa (3.10.2006 12:33:55)
Tento příspěvek smazal/-a Martin Schlemmer 3.10.2006 14:36:55.
Důvod: Spam.
Reagovat
Anonym (9.9.2006 18:14:13)
Anonym: no docela to do sebe zapadalo a bylo to logicky a navic on neni jedniny kdo to tvrdi takze na tom neco bude!!precti si tohle..je to sice dlouhy ale stoji to za to..a myslim ze tobe se to bude zdat verohodnejsi..http://www.matrix-2001.cz/v2/default.aspx?aid=1539&s=svat
Reagovat
nechapu:D
jmeno (9.9.2006 17:42:22)
Angel: tak trochu te nechapu...knizka ti prisla nudna ale presto nejlepsi co si cetla??:D to si musela cist hodne blby knizky:D fakt nechapu jak muze bejt nudna kniha zajimava:D
Reagovat
Baruse (27.8.2006 15:13:51)
Tomina: no ja si myslim ze tak jednoznacny to s temi dukazy nebude.navic nabozenstvi nemuzes brat jako cestu ktera ti ukaze pravdu..ani nahodou..ale jako veskery nabozenstvi i cirkev vznikla ze lidi potrebovali vysvetlovat co sami nepochopili a naco nestacili..ze v dnesni dobe je porad tolik vericich ikdyz ve skrze vetsina jejich dogmat je ztracenych je uzasny dukaz toho ze clovek sam o sobe ustrasenej prcek ktery neustale potrebuje davat nadeji...ale ke knize.sice ma velmi strhujici dej ale autor zrejme netrpi ani zcasti vlastnosti soudnost a stridmost jinak by najedno misto nepatĺal takovych zvastu a ikdyz sou to zvasty tak to by jeste tak nevadilo od neodborne literatury jako to neuveritelne mnozstvi..to ze hlavni hrdina prijde po ńeuveritelny dobe ze koule ktera Newtona privedla do nesnazi ze je jablko,tak dela z ctenaru vysloveny debily kdyz to tak dlouho natahuje..a to kycovite zakonceni o nalezeni ztraceneho bratra a ze vlastne to za cim se celou knihu honi je to ze je potomkem Krista sentimentalnosti primo tece...
Reagovat
Překlad
Jarda (5.8.2006 06:37:54)
Překladatel Zdík Dušek se mohl více snažit a doplnit francouzské, španělské, latinské a nevím jaké další výrazy a věty překladem.
Reagovat
šifra a andělé
mary (24.7.2006 21:01:52)
no tak já sem šifru dočetla asi tak pře pár měsíci a teď čtu další brownovu knihu andělé a démoni a můžu potvrdit že je to fakt supr čtení...navíc je to z části založený na pravdě takže je klidně možný že by se nám mohlo stát to samý co v andělech...sou 2věci který by vás mohli od týhle knížky odtrhnout - za 1. : je to stejná BICHLE jako šifra a za 2. : no autor tady použil někdy až moc odborný výrazy co se týče fyziky... ale s tím si hlavu dělat nemusíte...koneckonců r. langdon si s tím hlavu taky nedělal :-)
Reagovat
Co???
Tomina (22.7.2006 10:21:43)
Laser: Připadne mi, že sám/a nevíš o čem mluvíš.Jakou morálku nám křesťanská víra dala?Morálku vražd ve jménu víry???Morálku upalování nevinných???Morálku válečných tažení ve jménu víry??? Jediné čím křesťanství obohacuje je slepá víra, se kterou se některým lépe žije. Kniha Dana Browna je podložena logickými a hlavně EXISTUJÍCÍMI důkazi, což se o církvi říci nedá.
Reagovat
Věrka (10.7.2006 23:00:20)
Knížka se mi moc líbila. Sice na otázku typu: Jaká je tvá nejoblíbenější knížka? asi nebudu a odpovídat: "Šifra mistra Leonarda." ale musím uznat, že byla propracovaná od začátku až dokonce. Za tři dny jsem měla knížku přečtenou (já vím, není to zas tak krátká a úctihodná doba, ale když člověk chodí do školy atd...), nemohla jsem se od ní vůbec odtrhnout :-) . A taky mě ta knížka donutila k tomu, abych se zamyslela, co vše se muselo stát, aby církev "vládla" tak dlouhou dobu.
Pak se mi protiví ti věřící, kteří ani nepřečtou jedinou stránku a hned knížku kritizují. Já jsem sice četla jen 20 stránek bible, ale nekritizuji ji, protože jsem ji nečetla celou... To mi připomíná mou kamarádku, která, když jsme se bavily o tvarůžkách, pořád tvrdila, že jsou tvarůžky nejodpornější jídlo... A přitom je ještě nikdy nejedla :-) ... Toť můj názor :-)
Reagovat
Reakce na příspěvek od čtenářky Angel + můj názor na knihu
Bára (30.6.2006 19:43:01)
Angel:
Tato dívka by se měla v první řadě naučit pravopis. Chyby v s a z se ještě dají pochopit, ale věta ...nemám takový přehled jako většina dospělich... mi opravdu vyrazila dech. Tím nechci její příspěvek nijak shazovat, ale když už chce člověk něco uveřejnit, měl by se snažit psát jako Čech a ne jako barbar.
Knihu Šifra mistra Leonarda jsem četla. Kniha, která je bestsellerem, ještě nemusí být úžasná, skvělá a hodnotná. Čtenářka psala, že se jí kniha zdála nudná, ale to bude zřejmě jejím věkem a úrovní sečtělosti. Za pár let jí možná přijde napínavá a strhující od začátku až do konce. Podle mého názoru kniha osloví téměř každého čtenáře a on se bude bavit po celou dobu četby. Já sama jsem se od ní nemohla odtrhnout. Nejsem věřící a jsem skeptická i k věcem, které nám autor předkládá v knize, ale je nutné vzít v potaz, že toto není naučná literatura. Knihu bych tedy hodnotila veskrze pozitivně jak po stránce jazykové tak i po stránce kompoziční.
Reagovat
Martin (25.6.2006 19:41:37)
Karolína: asi právě proto, že je ti teprve 15, víš?
Reagovat
sporne
janespie (24.6.2006 20:15:12)
king@antikvariat.borec.cz:
No to by me taky zajimalo, proc se kniha jmenuje Da Vinciho kod, kdyz jinak v cele knizce je Leonardo nazyvan jako Leonardo...Jinak si myslim, ze Dan Brown o evropskych pomerech asi BUDE mit nejake povedomi...Svedci o tom mimo jine jeho uvahy o krestnich jmenech slavnych osobnosti v knize, ktera Sifre mistra Leonarda predchazi, Andele a demoni.
Reagovat
Stupidní název
king@antikvariat.borec.cz (7.6.2006 23:35:03)
O neznalosti evropských poměrů svědčí mimo jiné i anglický název knihy a filmu Da Vinciho kód. Je to jako by Jirásek napsal "a na trůn dosedl oblíbený král Z Poděbrad". Říkáme Michelangelo, Rafael, Leonardo a ne Buenaroti, Santi nebo Da Vinci. To ale Dan Brown neví, že ve starověku, středověku a renesanci bylo křestní jméno hlavní a to ostatní bylo tzv. vulgo neboli přesnější určení či odlišení. Dodnes to myslím platí v arabských zemích, takže Usámá bin Ládin je Usámá a ne Ládin. Ládin byl jeho otec.
Reagovat
nic noveho pod sluncem
Opila (2.6.2006 16:59:25)
Trochu mě mrzí, jak z úúúúžasného Brownova nápadu všichni padají na zadek. Není prvním, kdo přišel s "fantastickým odhalením" týkajícím se Ježíše Krista. Předběhl ho už T. Robins a předtím ještě Kazantzakis. A tak se obávám, že Brown má prvenství pouze v ubohosti zpracování, jazykové nedostatečnosti a bombastických reklamách.
Jako katolíka mě mrzí hlavně to, že se církev nepoučila a s velkou radostí a zadarmo dělá panu Brownovi reklamu.
Reagovat
Na čem záleží
sam (1.6.2006 12:32:36)
Taktrochu jsem se musel pozastavit nad tím, co vyvolalo působení Dana Browna v poslední době, všímaje jaký poprask z toho vznikl. Nebudu zde hájit, či vyvracet jakákoliv fakta. Doporučuji všem, kteří chtějí vidět i jinou stránku mince přečíst si knihu šifra mistra leonarda: dekodováno od Nicka Gumbla. Mám za to, že křesťan, pokud žije na každý den s Bohem, tak žádný "objev" jako Šifra mistra Leonarda mu nedokáže klást jakékoliv otázky, které by zacloumaly s jeho pohledem na Boha.
Reagovat
Spokojenost
Ithilgor (23.5.2006 20:46:11)
Dnes jsem knihu dočetl a musím říct, že se mi dost líbila. Nechápu, proč církev dává tak okatě najevo svůj nesouhlas - příkladů, že to povede ke zcela opačné situaci už tu bylo dost. Vždyť nená plané rčení "Špatná reklama - taky reklama". Promyšlenost díla mě donutila se nad vším zamyslet. Souvislosti jsou spolu provázené a logicky do sebe zapadají (nedochází k protikladným významům). Naopak mi tato varianta připadá propracovanější než varianta církve. Místo církevního "musíte věřit, že to bylo takhle" je u zdejších informací uvedeno "proč". Navíc je jasné, že církev se musela uchýlit k nejrůznějším zločinům, vraždám atd. jinak by ve své pozici nevydrželi tak dlouho. Navíc církev tvoří lidé a člověk už má tohle prostě v sobě.
Reagovat
Lucka (21.5.2006 19:10:46)
Tak pisu znovu.o vikendu jsem byla v kine na sifre a film se mi moc libil.ja zase doporucuju at se na film jdou podivat lide,kteri cetli knizku,protoze to vice pochopi(aspon z meho pohledu to bylo celkem narocne na pochopeni-hlavne manevry v cirkvi).ja to chapala dobre,protoze jsem knihu cetla,ale segra ktera to necetla se moc neorientovala,ale pres to film vsem doporucuju-ja se na to chystam jit znovu a uz se moc tesim!!!
Reagovat
hledám
tereza (21.5.2006 15:24:07)
Ahoj, v pátek 19.5.2006 jsem byla v kině na filmu Šifra mistra Leonarda. Byl od 18:00 v plzeňském Cinestaru. Byla jsem v sále číslo 4. Hledám kluka(myslím, že měl na sobě tmavší mikinu a světlejší čepici, byl v kině s kamarádem a jednou holkou-nevím jestli to byla jeho přítelkyně). Já jsem seděla řadu pod ním na sedadle 8. Měla jsem na sobě světle hnědou mikinu, bílou bundu, mám tmavší blond vlasy, a byla jsem tam s mámou-červená bunda. Jeli jsme spolu autobusem tam i zpátky. A ty jsi vystupoval na náměstí M.Horákové. Prosím jestli jsi si to právě ty přečetl tak mi napiš mailík na Svita007@seznam.cz A jak se ti líbil film?
Reagovat
Je to nuda k zamyšlení.
Angel (21.5.2006 15:02:56)
Celá kniha je nudně dlouhá. ovšem detaily, které pan Braun vymyslel jsou vynikající. promyšlenost této knihy mě utvrdila k názoru, že něco na prolhanosti církve je. Nikdy jsem nebyla věřící a ni nebudu. Pro mě je to jen ztráta času. myslím si že je lepší se prouzdat v dějinách, než to, abych věřila jakémusi Pánu, který pry vše ztvořil. Krisus sice existoval, ale jak by mohl vztát z mrtvých??? Z jakéhokoli hlediska je to nemožné, proto tvrdím, že víra v boha je jen ztráta času!!! nebudu věřící přesvědčovat, že onen Pán neexistuje...je to pouze na nich!!!
Šifra mistra Leonarda je opravdu skvělá, i když trochu nudná kniha. Vznikla na základě faktů a to už něco znamená! Já obdivuju pana Browna, pro jeho originalitu v příbězích. Šifru zas proto, že je to nádherný příběh. myslele si co chcete, já si taky myslím svoje. je mi 14 a určitě nemám takový přehled jako spousta dospělích...Ale Šifra mistra leonarda se mi jeví jako zatím ta nejelpší kniha, kterou sem zatím četla.
Reagovat
Trailery a teasery
Martin Schlemmer Pošta (20.5.2006 18:52:41)
Chcete-li se nechat navnadit či odradit :) od filmu Da Vinci Code (Šifra mistra Leonarda), můžete se podívat na dva trailery a jeden teaser. Každý má cca 2-3 minuty a všechny jsou v angličtině.

Teaser


První trailer


Druhý trailer
Reagovat
reakce
Bára (18.5.2006 16:36:44)
Nettopyrek: To je ale tvuj nazor a chapu lidi,kterym se tato kniha libi.ja sama ji cetla a velmi me zaujala,jak obsahove,tak i postavy se mi libily.verim,ze nekomu se takovyhle styl psani nemusi zamlouvat,ale myslim,ze vetsine lidi se to libi,protoze proc by pak kupovali jeho knihy?a co se tyce cirkve,te neverim ani slovo!
Reagovat
nechápu
Nettopyrek (18.5.2006 03:52:00)
Já opravdu nechápu, že tady zaznívají hodnocení, jako strhující a napínavé... Lidičky, vždyť ta forma je na té knize úplně to nejhorší.. Klišé, předvídatelnost, ubohý jazyk, připomínající některými frázemi červenou knihovnu.. Ta kniha je nudná, příběh špatně vykonstruovaný, postavy vskutku "neuvěřitelné",čímž se Brown (alespoň v mých očích) zapasoval mezi literární diletanty...

Reagovat
Šifra
Míša (17.5.2006 21:34:45)
ja si myslim,ze roman je sice z casti fiktivni,ale docela verim vecem kolem jezise a mari magdaleny.proc by jezis nemohl byt zenaty a mit dite?co je na tom spatneho?sice je ''svaty'' ale ja na tom nic spatneho nevidim.a podle me byl jezis normalni smrtelnik,ze ktereho akorat udelali(cirkev)nejvyssiho svateho.Je sice pravda,ze to vsechno co pise dan brown nemusi byt pravda,ale proc by to jinak psal a hajil svuj nazor???kazdy katolik by se nad tim mel zamyslet.proc kolem toho vsichni katolici delaji takovy ramus,kdyz jde podle nich o pouhou fikci?vubec nechci zrazovat katolickou cirkev a verici,ale neco mi na tom nehraje.ale rikam,je to muj nazor a nikomu neberu jeho.jen si myslim,ze by se vsichni na dana browna nemeli divat tak,ze je to chlapek,ktery si vymysli same nesmysly!!!
Reagovat
Film
Martin Schlemmer Pošta (17.5.2006 12:50:13)
První reakce na Šifru: Hanks je zombie
Novinářskou projekci Šifry mistra Leonarda v Cannes přerušovaly výbuchy smíchu a pískot.
Většina z dvou tisíc novinářů a kritiků reagovala v úterý večer chladně, naopak výbuchy smíchu v klíčových dramatických momentech, chichotáním a jindy tichem přerušeným jen několika pískoty na konci filmu.
Dvě a půl hodiny trvající snímek režiséra Rona Howarda reprodukuje podle novinářů dosti věrně obsah Brownova kontroverzního románu s klíčovým sdělením, že Ježíš měl s Máří Magdalénou dítě, jehož potomci stále žijí. Tohle tvrzení - které po vydání knihy vyvolalo velké protesty a kritiky duchovních i věřících v mnoha zemích světa - ovšem provázely v promítacím sále v Cannes zaplněném k prasknutí jen salvy smíchu.
Zvlášť jedna melodramatická sekvence v podání Toma Hankse prý vzbudila dlouhotrvající smích; chichotání se pak ozývalo do konce filmu. Těsně před koncem prý sice odešlo jen několik novinářů, ale po skončení projekce se ani neozval žádný aplaus, který je podle agentury AP v Cannes obvyklý i u špatných filmů.


Da Vinci Code na IMDB
Šifra mistra Leonarda na ČSFD
Reagovat
Nejlepší kniha roku
Karolína (15.5.2006 22:32:02)
Já si o téhle knize myslím,že je opravdu dobrá a to je mi teprve 15 let.Popravdě jsem ještě nečetla lepší.
Reagovat
Příspěvek byl smazán
Miroslav Provod (14.5.2006 07:17:23)
Tento příspěvek smazal/-a Martin Schlemmer 14.5.2006 08:47:08.
Důvod: Esoterický spam. Hledejte na Googlu "Kosmická energie versus aura".
Reagovat
Kniha
René (13.5.2006 17:53:17)
Zdravím,osobně jsem knihu nečetl až ty "dodatky" od Coxe a Tajemství Šifry,od dvou španělů.Jasně i film je určitě
přikrášlen kvůli atraktivitě.Ale některé postavy jsou reálné z historie,jako ten farář z Rénes-le-Chateau a třeba i
ta organizace Sionské Převorství.Nevím,ale vzhledem k tomu, že Římskokatolická církev nehorázným způsobem
překrucovala dokonce některá evangelia,tak na tom asi něco bude.Z čeho mají pořád takový strach? Osobně bych
doporučil přečíst např. Svatá krev a Svatý grál.Tahle kniha se podle mně,nesnaží být nějak senzacechtivá,ale dává do
spojitosti různé hist.události a vysvětlit tak,proč by třeba mohla opravdu existovat Ježíšova pokrevní linie aj.Jistě pro
někoho bláboly,ale kde tahle církev bere tu drzost,považovat se za pokračovatele církve,kterou založil Ježíš a která má
být skromná a pokorná.
Reagovat
O co jde?
Laser Pošta (28.4.2006 13:54:29)
Je opravdu překvapivé, jak téma minulosti církve a mýtů kolem křesťanské věrouky vzrušuje současné čtenáře. O historii raného křesťanství toho víme objektivně hrozně málo. Kniha Dan Browna je zábavný artikl a o pravdu a o vědění se příliš nestará. Co se nás ale opravdu týká, je duchovní odkaz křesťanství, jeho teze zakořeněné v našem podvědomí, jeho morálka, nad kterou se už ani nepozastavujeme, jeho dopad do našeho současného života. Nad těmito otázkami se zamýšlí nová kniha spisovatele Radima Lhotáka: Země zvířat. Kniha zaujímá kritické stanovisko ke společnosti, jak se vyvinula pod působením křesťanských tezí. Žádná skandální ani nepravdivá odhalení, ale nahlédnutí do našeho vědomí. Jestli se někdo chce opravdu zamyslet nad křesťanstvím a jeho dopadem na dnešní dobu, má vzácnou příležitost. Knihu je možné si objednat jako čtenář na http://www.kniznitrh.cz..
Reagovat
nuda, zadny thriller
Martina (25.4.2006 15:31:37)
Don Quijote: Uprimne receno, je mi celkem jedno, jestli to je pravda, nebo neni. Knizku jsem brala jako beletrii, kde je mozne vsecko, ale musi to klapat v ramci toho pribehu. Tady byla predvidatelny dej, suche vypraveni, spousta vrazd, ktere se me nijak nedotkly (u slusne detektivky vzdycky strasne trpim). Ocividne nesmysly popisuje dobre Alena. Mozna se mi to prislo tak nudne proto, ze jsem z dobrych detektivek narocna na souvislosti ve vystavbe textu a od Eca (spis Faucoltovo kyvadlo) vim, jaky jde povarenim ingredienci "Svobodni zednari + konspiracni teorie" udelat dobry kompot.
Reagovat
Don Quijote (18.4.2006 10:13:24)
Mirko a jak víte, že to není pravda?
Reagovat
Dan Brown? Neuspesny hudebnik, uspesny spisovatel...
Anonym (10.4.2006 09:04:10)
Šifra mistra Leonarda (Da Vinciho kód) se stala velmi populistickou záležitostí a taktéž zajímavou komoditou pro knihkupce. Marketingově úspěšná záležitost se dočkala druhého českého překladu doplněného o obrazové materiáy. Titul byl anglikánský pozměněn na "Da Vinciho Kód" a nová kniha je tedy dražší. Hodně jsem po přečtení přemýšlel, nad předloženými "fakty" a napadlo mě proč Brown, vysmívající se konspiračním teoriím nabídne jednu z největších... Velmi zajímavé je, že v knize "Andělé a démoni" je jeho pohled na římskokatolickou církev obrácen o 180°. Taktéž jsem přečetl "Digitální pevnost" a s klidem v srdci tuším, že Brownova stylizace hraničí s žánrem sci-fi. A hned je mnohé jasné. Musím však podotknout, že jeho knihy jsou čtivé, s thrillerovým spádem, avšak některé detaily již lze předvídat tím je čtenář značně ochuzen. Chystám se na Pavučinu lží, ale předem vím, že má "Brown; sci-fi" teze se naprosto potvrdí.
Reagovat
Dokumenty k Da Vinci Code
Martin Schlemmer Pošta (16.3.2006 17:37:50)
Anonym: Myslím, že tady si vybereš.
Reagovat
Anonym (16.3.2006 16:14:50)
neviete nahodou o nejakom kratsom filmovom dokumentarnom projekte ohladom dana browna, resp. knihy da vinciho kod?
kontakt: kelley.tommy@gmail.com
dakujem
Reagovat
Vždyť je to jen smyšlený příběh.
Mirka (24.2.2006 16:16:51)
Alena: Já se zase musím usmívat nad Tvým rozčilováním.
Nechápu, proč se tak rozčiluješ nad smyšleným příběhem. Je jasné, že spousta věcí bude nepravdivá a dokonce naprosto nesmyslná. Tak už to ve smyšlených příbězích bývá. Takových už bylo napsáno. A kombinace skutečných a smyšlených faktů dává dohromady velmi napínavý a strhující příběh. A to, že někteří všemu věří, to už je přece jejich problém. :-) Ostatně na stejném principu jsou založený pověsti a pohádky (něco je pravda a něco je vymyšlené), které spoustu lidí tolik přitahují. Nelze tedy Brownovi nic vyčítat. Každý rozumný člověk si přece může ověřit, co je a co není pravda, pokud ho to bude zajímat. :-) A pokud ne, tak to bude brát jako další knihu pro pobavení. :-)

Ostatně cituji z Koktejlu (http://www.ikoktejl.cz/win/magaziny/koktejl/MKzahady/zahady0511.html):
Ačkoli Brown psal prokazatelně detektivku, ne vědeckou publikaci, mnoho čtenářů, zejména v USA, ji považuje za téměř stoprocentně pravdivou (existují i specializované cestovní kanceláře na cesty do Evropy po stopách hrdinů knihy). Opět zde zapracoval starý osvědčený recept: směs skutečných faktů a fantazie.
Lacinou reklamu získal Brown i tím, že Vatikán oficiálně vyzýval věřící, aby knihu nečetli, což mělo zcela opačný efekt. Lze se jen dohadovat, co vedlo představitele katolické církve k tomuto bezprecedentnímu kroku. Předchozí Brownův román Andělé a démoni přešla papežská kúrie mlčením, a to i přesto, že je v něm Vatikán vykreslen v těch nejčernější barvách.

Někteří lidé se nechají zkrátka snadno oblbnout. Ale kdyby se měl každý spisovatel obávat, že někdo přijme jeho smyšlený příběh jako pravdu, tak jsou naše knihovny opravdu hodně chudé, protože i řada klasiků psala smyšlené příběhy (i když zdaleka nelze Browna srovnávat s klasiky).
Tahle kniha byla napsána pro pobavení čtenářů (nikoliv jako poselství) a tak je ji taky třeba brát.
Reagovat
Martin Schlemmer Pošta (8.1.2006 01:20:58)
kefír: Dobrý den, máte pravdu, Umučení Krista od Mela Gibsona se dostalo ze strany katolické církve všeobecně pochvalných hlasů, tuším byl dokonce natáčení přítomen kněz. Ovšem je třeba být opatrný, mluvíte-li (nejen vy) o "Vatikánu" v souvislosti s Da Vinci Code. Doporučení "Nečtěte to a nekupujte to" pronesl janovský arcibiskup Tarcisio Bertone, nikoliv "Vatikán". :)

Anonym: Vidíte a kdybyste se registroval, nemusel byste neustále myslet na to, zda jste se podepsal. :-)
Reagovat
Dopněk
Anonym (5.1.2006 17:40:34)
Omlouvám se. Anonym ve vedlejším článku dole je Nihilist.
Reagovat
Anonym (5.1.2006 17:38:33)
Ke knize Šifra mistra Leonarda jsem se dostal jen náhodou, protože mi byla nabízena od známého k vypůjčení. Měl jsem již předem načtené recenze a rámcově jsem odhadl, i když o ní mnozí psali jako o senzaci, že tahle kniha je opravdu jen ztráta času. Knihu jsem přijal jen
z čisté touhy poznat, co na ní lidé tak fascinujícího vidí. Plánoval jsem, že přečtu jednu kapitolu, abych si potvrdil, co je to zač. Dočetl jsem ji
z nouze na dovolené, protože jsem již více knížek neměl k dispozici. Upozorňuji, že knihu i přes to, že jsem ji dočetl, považuji za ubohou změť lacině vykonstruovaných scén a za hlavu přitažených přiblblých dialogů. Další knihu pana Browna bych už ani nevzal do ruky. Mimochodem Jméno růže jsem četl nedávno také.
Reagovat
kefír (5.1.2006 13:40:58)
Nihilist: No, nějak mi uniklo, že Vatikán odsoudil Ukřižování od Mela Gibsona. Vy si to zřejmě pletete s ukřižováním od Nikose Kazantzakise. Zejména upozorňuji, že Vatikán Brownovu fikci nedoporučil svým věřícím, z nichž mnozí jsou prostí venkované a mohli by těm nesmyslům věřit. Nicméně, pokud máte reflekční schopnosti, nebo nejste katolík, čtěte Browna. Pokud opravdu toužíte po něčem zásadním, čtěte Umberta Eca. POkud budete číst oba, brzy poznáte rozdíl mezi literaturou a shitem.
Reagovat
Konstatování
Nihilist (4.1.2006 20:57:58)
Byl jsem docela překvapený, že jsem knihu Šifra .... dočetl až dokonce. Ačkoliv lacinné bestsellery obvykle nečtu, musím uznat, že tato kniha měla určitý spád
a nechávala mě v napětí, jak bude děj pokračovat. Jinak je ale celá kniha vystavěna na klasické detektivní zápletce a na ději plném zvratů (což už bylo dílu někdy dost na škodu) dost předem odhadnutelných, takže bych ji přirovnal spíše k laciným dobrodružným knížkám z trafik a la Rodokaps. Vůbec celkově bych řekl, že tato kniha je takový luxusně zabalený a velkoryse propagovaný Rodokaps. Pro ty, kteří nějakým způsobem obdivují pana Browna za jeho spisovatelské schopnosti bych doporučil podívat se do jeho předchozích knih. Zjistí, že jsou to knihy postavené tak z 99% na stejné struktuře, snad jen jména a objekt hlavního "vyšetřování" se obměňují. Oceňuji odvahu s výběrem ožehavého a společensky přitažlivého tématu historie křesťanství, což podle všeho byl bohužel jen chyrý komerční tah. V tom vidím velkou podobnost s filmem o ukřižování Ježíše Krista od Mela Gibsona. O proslulost těchto děl se stejnou měrou postaral Vatikán, když obě díla svorně veřejně odsoudil a postaral se jim tak o neutuchající slávu.
Reagovat
Bouchii (2.1.2006 22:50:50)
tak,dneska jsem dočetla "Šifru" ,musím za sebe říct,že nemam zadny prevratny prehled o historii krestanstvi,temlářích,bratrstvu,symbolech, a proto mi pan Brown vytvořil svou knihou zajimavou teorii,ktera me laka prijmout jako vlastni! dej byl pro me velmi strhujici a napinavy,mozna me ted povazujete za nejakyho jednoduchyho blbouna,kterymu se da vsugerovat,co si zamanete.Ale neznalost prave historie tohoto tematu vam nahrava chytit se Brownovi teorie,coz muze byt strhujici nasledky....tot vse co jsem chtela rict
Reagovat
Thriller
Matej (30.12.2005 13:24:05)
Nabozensktvi me nezajima, verici nejsem a nebudu. Ale co se tyce pribehu a zapletky se mi to libilo a ostatni me celkem nezajima. Precet jsem si to moc rad a proste se mi to libilo. Jen at netoci hlavne ten film, at ot nedopadne jako s Agentem bez minulosti. Ctenarum zdar.
Reagovat
Politování
Petr (15.12.2005 15:30:38)
Martin: Milý Martine, svým názorem jsi ukázal velkou míru tolerance, sebestřednosti a inteligence. A to Tě ani nelituju.
Reagovat
Diskuse
kolor (12.12.2005 19:16:21)
pokud by mel nekdo chut to prodiskutovat, tak me napiste na icq:223475890
Reagovat
Nazor
kolor (12.12.2005 19:14:23)
Nejlepsi na knize je to hledani pravdy.. kdyz clovek neustale premysli odkud pokud jsou to fakta, a co uz je fikce...
Myslim si ze tato kniha trefne narazi do ortodoxních názorů církve, která stále trvá na původních nazorech a hodnotach. Kazdy clovek citi od cirkve aspon maly kousicek krivdy, ze urcite nevime vsechno, a pravda je jiste skryta za trosicku jinymi dvermi. Proto doufa, hleda.... touzi znat skutecnost. Prave to je na cele knize nejlepsi, clovek chce znat pravdu, citi se ukrivdem, a ziska pocit maleho naplneni, ktere zaplni jeho smyslovou tuzbu znat pravdu.

Celkovy vyznam krestanstvi je ale uplne nekde jinde, jeho snahou je premenit cloveka na spolecensky prijatelnou formu. Dodrzovanim desatera mohl povznest tehdejsi spolecnost, zavladl urcity rad (nepokrades, nezabijes -> lide se snazi dodrzet, maji zivotni cil, dostat se do nebe)

Cirkev sama jako takova ale zase nemuze vyvratit puvodni verzi, cimz by dokazala ze cela ta tisicileti sme byli podvedeni. Nekdy je ale lepsi verit spolecensky prijatelnejsi verzi nez znat skutecnou pravdu. Nedokazu si predstavit jakou ranu by to pro lidstvo znamenalo.

Nijak se nesnazim Dana Browna obhajovat, ani vychvalovat...jako plus bych uved: knihu sem přečetl za jeden den, a fakt sem se dobře bavil, rychly spad; jako minus: hodne nepresnosti, ktere me byli do oci, neco sem fakt prekousnout nemohl...
Reagovat
pre Dominiku.
Martin (9.11.2005 02:58:30)
najlepsia kniha? hm, to mi je ta uprimne luto.
Reagovat
Viz také
Jan Vaněk jr. (8.11.2005 15:23:21)
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Da_Vinci_Code#Criticisms - i když teď to nějaký magor chce proškrtat, a má v diskusi podporu :-(
Reagovat
Alena (8.11.2005 13:33:57)
Existuje mnoho knih a internetových stránek, které se věnují vysvětlení chyb v knize. Uvádím jen několik katolických (všechny anglicky) - je to spousta čtení, ale kdo má knihu za sebou, určitě se rád ponoří i do metatextů :-) :

The Da Vinci Code: The facts behind the fiction
Cracking The Da Vinci Code
Breaking The Da Vinci Code
Dismantling The Da Vinci Code

Sama jsem knihu nečetla, takže jen kopíruji z jiného fóra:

Šifra mistra Leonadra je sice dobře napsaná, ale tolik nesmyslů, chyb a nepřesností pohromadě jsem už dlouho neviděl, takže výsledkem je špatná kniha, protože forma obsah nezachrání. Chvílema jsem se musel až rozesmát, protože to vypadalo jako nějaká parodie na Umberta Eca pro dvanáctileté :-)

Některé z příkladů desetitisíců nesmyslů:

1.Samotná zápletka. Autor ví o pohanských náboženstvích velké prd (a očividně pohanství považuje zcela podle křesťanského pohledu na svět za jakési jednotné náboženství, uuf). Co se týče kultů plodnosti, statisticky byl ve starověkých kulturách větší počet mužských bohů plodnosti. Že ve svých teoriích zcela pomíjí náboženství existující mimo judaistický základ, je už vyloženě omezenost (dějiny světa vykládat na konfliktu mýtického pohanství vs. křesťanství by se zdráhal i Zdeněk Nejedlý. Ten by aspoň dodal marxismus :-)

2.Historické bludy a absurdní (rádoby) poučky. Třeba Pipin neměl přídomek Krátký proto, že byl vzrůstem malý, ale proto, že byl nejmladší (Minor). Francie v době vzniku křesťansví neexistovala ("...převezli Grál do Francie..."). Symbolická barva pro muže je bílá a nikoliv černá, zatímco symbolická barva pro ženy je černá a nikoliv bílá. Slunce je mužský princip, nikoliv ženský, apod.

3.Každý průměrně vzdělaný člověk slyšel něco o platónském roku. Brown zjevně ne, a když mluví o věku Vodnáře, jeho postavy se o něm baví jako o "astrologickém proroctví". To jsem se už nesmál, jen jsem pro sebe pronesl "debil..."

4.Profesor symbolické hermeneutiky je v závěru knihy překvapen tím, že je Šalamounova pečet složena ze dvou trojúhelníků se samostatným významem (a prožije díky tomu jakési osvícení). Smál jsem se hodně.

5.Absolutně zcestné nebo přinejmenším nepřesné výklady různých symbolů.

6.Odborníci zabývající se historií umění nepoznají na první pohled Leonardovo písmo a považují jej za semitské!!!

7.O Genesis se mluví jako o křesťanské konspiraci. Však proč ne, 3000 let sem, 3000 let tam. Tóru nebo aspoň Pentateuch zřejmě napsal nějaký křesťan se strojem času.

Atd., prostě co stránka, to nějaká kravina.
Reagovat
Nejlepší kniha jakou jsem kdy četla
Dominika Benešová Pošta (6.11.2005 20:02:13)
Když jsem se poprvé doslechla o této knize, bylo to v souvislosti s odporem církve k této knize. Najednou jsem měla velkou chuť si jí přečíst, protože mě zajímalo proč to církvi tak vadí. Do této knihy jsem se začetla a došla k názoru, že je to jen vymyšlený příběh, ale proč by církev vystupovala proti vymyšlenému příběhu? Tak jsem se nad tím zkusila zamyslet. Možná některé informace jsou pravdivé a některé nikoliv. Nevím, a proto bych byla velmi ráda kdybyste mi sem někdo připsal i svůj názor. Za rozuzlení moc děkuji.
Reagovat
<< < > >>