Tato kniha není jen popisem klasických východisek literární vědy, ale také pokusem o jejich revizi v kontextu postmoderní plurality a nového myšlení. Vhodné i jako nezvyklý úvod do teorie soudobé literatury.
Akropolis
Sborník přináší příspěvky z mezinárodní konference, která se konala v Praze ve dnech 9.-12. února 2003 a jejímž účelem bylo připomenout významnou osobnost českého vědeckého, filosofického a společenského života první poloviny minulého století. Je koncipován tak, aby připomenul Rádlovu osobnost pokud možno v celé šíři jejího působení, tzn. na poli biologie a dějin vědeckého myšlení, v oblasti české filosofie a politického myšlení, včetně jeho zásadního politologického příspěvku k česko-německým vztahům a též jeho aktivity v prostředí ekumenicko-křesťanských.
Oikoymenh
Nedělejme z nich druhořadé lidi. Rozhovor s Bernardem Sergentem o starověkém Řecku a homosexualitě v historii
Petr Pithart, Disident a intelektuál v politice: Tři životní role Václava Havla Z rozhovoru novináře Jiřího Lederera s Václavem Havlem v dubnu 1975
B.Plechanovová: Je rozhodovací procedura v Radě Evropské unie spravedlivá?
A.Kadlecová: Směřuje Evropská unie k modelu flexibilního uspořádání?
L.Novotný: Rakušané: uzavřený pracovní trh jako psychologická ochrana
I.Šlosarčík: Nesnesitelná snadnost suverenity - několik poznámek k suverenitě, subjektivitě a supremaci v EU
Anotace - Knihy - Aleš Ancipienka (ed.): Neznámé Bělorusko
Máte nějaký nápad nebo připomínku k této anotaci? Četli jste knihu a chcete se podělit o své zážitky? Račte vstoupit do diskuse.
Aleš Ancipienka (ed.): Neznámé Bělorusko
Co znamená Bělorusko? A lze odpověď opravdu shrnout jediným slovem Lukašenko? Autoři sborníku Neznámé Bělorusko dokazují opak. Jejich obraz je pestrý a plastický a současnému diktátorovi je ponechána pouze část plátna. Neznámé Bělorusko směřuje dál a českému čtenáři nabízí jedinečnou příležitost pochopit základní problémy současného uvažování o podstatě běloruské identity.
Desítka předních běloruských intelektuálů se ve svých textech věnuje především lidem, jejich myšlení a kultuře, kterou dokázali uhájit navzdory nelehkému historickému osudu území na hranici vlivu katolické a pravoslavné církve, na pomezí působení Polska a Ruska. Aleś Ancipienka hledá se svými kolegy inspiraci k cestě ze současné dramatické situace, jejich nadčasové diskuse se však odehrávají mimo prosté přijetí nebo odmítnutí aktuálního oficiálního politického proudu a přinášejí o to cennější poznatky. Z různých úhlů tak vybízejí čtenáře k polemikám o dosud neukončeném formování běloruského národa, o smyslu evropského historického vývoje a místě Běloruska v něm.
Dokořán